вівторок, 1 жовтня 2013 р.

Грунт, як середовище існування





«Ґрунт як середовище існування»







Ґрунт – це верхній родючий шар суші, утворений внаслідок життєдіяльності різних організмів.
         Незважаючи на незначну товщину, він відіграє надзвичайно важливу роль у поширенні життя.
Ґрунт являє собою не просто тверде тіло, як більшість порід літосфери, а складну трифазну систему, в якій тверді частинки оточені повітрям і водою. Вона пронизана порожнинами, заповненими сумішшю газів і водних розчинів, і тому в ній складаються надзвичайно різноманітні умови, сприятливі для життя і безлічі організмів.
У ґрунті згладжені температурні коливання порівняно з приземним шаром повітря, а наявність ґрунтових вод і проникнення опадів створюють запаси вологи і забезпечують режим вологості.
 У ґрунті концентруються запаси  органічних і мінеральних речовин, які постачаються рослинністю, що відмирає, та рештками  тварин. Усе це визначає велику насиченість ґрунту життям.
Мешканці грунтів.
Бактерії. Дуже різноманітні, можуть проникати вглиб на декілька метрів, серед них є авто- і гетеротрофи.
Рослини. В ґрунті розміщені кореневі системи, ризоїди, видозмінені пагони вищих рослин. Грунтові водорості трапляються як на поверхні грунту, так і в його товщі. Водорості - автотрофні організми, населяють різні типи грунтів, серед них і пустельні.
Гриби. Трапляються в грунтах різних типів. Гриби є гетеротрофами, серед яких є сапротрофи і паразити.
Тварини. Найпростіші (амеби, джгутикові, інфузорії), черви (круглі, кільчасті, війчасті), членистоногі (комахи, багатоніжки, павукоподібні, ракоподібні), черевоногі молюски, хребетні тварини (земноводні, плазуни, ссавці). Серед тварин є постійні мешканці ґрунту (круглі та дощові черви, певні кліщі, комахи, багатоніжки, кроти, сліпаки), а також види, які мешкають протягом більшої частини свого життєвого циклу (личинки хрущів, коваликів). Деякі тварини перебувають у ґрунті лише під час несприятливого періоду.
Адаптації до пересування. Тварини можуть активно прокладати ходи в ґрунті за допомогою скорочень м'язів тіла (дощові червяки), риючих кінцівок (вовчки, жуки, кроти), голови (сліпаки). Дрібні тварини (найпростіші, круглі черви, кліщі) пересуваються в ґрунті по вузьких шпаринах, заповнених водою;  тому їхніми адаптаціями є зменшення розмірів тіла.
Адаптації до низького вмісту кисню – це здатність вбирати його крізь тоненькі покриви; під час затоплення грунту тварини можуть перебувати в пухирцях повітря, здатність до вертикальних міграцій.     


Домашнє завдання
§27, конспект.

Підготувати реферат на тему: «Грунтова екосистема» - за бажанням.

Немає коментарів:

Дописати коментар