понеділок, 2 грудня 2013 р.

Одномембранні органели

До одномембранних органел належать:
- ендоплазматична сітка, ендоплазматичний ретикулум;

- комплекс або апарат Гольджі;
- лізосоми;
- вакуолі;
- пероксисоми.

ЕПС - внутріклітинна органела еукаріотичних клітин, що представляє собою розгалуджену систему з оточених однією мембраною сплющених порожнин, бульбашок і канальців, цистерн, трубочок, везикул. Везикули – маленькі, оточені мембраною пухирці, що забезпечують перенесення тих речовин, що синтезуються.
Площа мембран ендоплазматичного ретикулума складає більше половини загальної площі всіх мембран клітини. Мембрана ЕПР морфологічно ідентична оболонці клітинного ядра і складає з нею одне ціле. Таким чином, порожнини ендоплазматичного ретикулума відкриваються в міжмембранну порожнину ядерної оболонки
Ендоплазматичний ретикулум не є стабільною структурою і схильний до частих змін.
Виділяють два типи ЕПР:
-         шорсткий (гранулярний) ендоплазматичний ретикулум
-          гладкий (агранулярний) ендоплазматичний ретикулум.
 На поверхні шорсткого ендоплазматичного ретикулума знаходиться велика кількість рибосом, які відсутні на поверхні гладкого ЕПР.
Шорсткий та гладкий ендоплазматичний ретикулум виконують деякі різні функції в клітині. Шорсткий ендоплазматичний ретикулум має дві функції: синтез білків і виробництво мембран. Гладкий ендоплазматичний ретикулум бере участь в багатьох процесах метаболізму. Ферменти гладкого ендоплазматичного ретикулума беруть участь в синтезі ліпідів і фосфоліпідів, жирних кислот і стероїдів. Також агранулярний ендоплазматичний ретикулум грає важливу роль у вуглеводному обміні, знезараженні клітин і запасанні кальцію.
Функції обох типів ЕПС пов’язані із синтезом і транспортом речовин.



         
Комплекс Ґольджі, (апарат Ґольджі, тільце Ґольджі) - одномембранна органела, утворена із десятків сплющених дископодібних цистерн, мішечків, трубочок, везикул.
Внутрішній між мембранний простір заповнений матриксом, який містить спеціальні ферменти.
Апарат Гольджі має дві зони:
1)    Зона формування – сюди за допомогою везикул надходить матеріал, який синтезується в ЕПС.
2)    Зона дозрівання – тут формується секрет і секреторні мішечки.
Цей секрет накопичується на термінальних ділянках АГ, звідки відбруньковуються секреторні везикули. Зазвичай ці везикули переносять секрет за межі клітини.
Функції АГ:
1.     Накопичення та модифікування макромолекул,  які синтезуються в ЕПС.
2.     Утворення складних секретів і секреторних везикул.
3.     Синтез і модифікація вуглеводів, утворення глюкопротеїдів.
4.     Утворення лізосом.
5.     Утворення пероксидом.
6.     Оновлення плазмалеми (завдяки утворенню мембранних везикул, які надалі зливаються з клітинною мембраною).

Вакуолі – це великі пухирці або порожнини цитоплазмі рослинних клітин, заповнені водним вмістом.

    Тонопласт – це мембрана товщиною 4-6 нм, що оточує вакуолю.
    Клітинний сік – внутрішній водний розчин вакуолі, який містить розчинені солі, цукри, органічні кислоти, пігменти, амінокислоти, білки та інші органічні і неорганічні речовини. Хімічний склад і концентрація клітинного соку дуже  мінливі.
    Вакуолі відіграють основну роль у поглинанні води рослинними клітинами.
Вода зазвичай надходить у концентрований клітинний сік шляхом осмосу. У результаті в клітині розвивається тургор ний тиск і цитоплазма притискається до клітинної стінки.
Пігменти, що можуть міститися в клітинному соку визначають забарвлення плодів, квіток.
В вакуолях можуть накопичуватися продукти метаболізму. Алкалоїди і таніни виконують захисну функцію, запобігаючи виїданню таких рослин тваринами.
Деякі компоненти клітинного  соку (сахароза, мінеральні солі) відіграють роль запасних поживних речовин.
Клітинний сік може містити фітогормони, фітонциди, ферменти.

Лізосоми – невеликі круглі тільця, відмежовані мембраною. В лізосомах містяться ферменти що розщеплюють білки, жири, вуглеводи, нуклеїнові кислоти.
Маючи здатність активно перетравлювати  поживні речовини, лізосоми беруть участь у видаленні частин клітини, цілих клітин та органів, що відмирають у процесі життєдіяльності.


Пероксисоми – це універсальний органоїд еукаріотичних клітин, мембранні бульбашки діаметром 0,15 – 0,25мкм. Функція пероксисомрозщеплення дволанцюгових жирних кислот, які надходять до клітин  з їжею.

Немає коментарів:

Дописати коментар